28 maja 2022

Położnictwo w Międzylesiu pierwszą kliniką Wydziału Medycznego UKSW

Małgorzata Kowalska

Pierwsza klinika Wydziału Medycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego powstała na oddziale Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

Czwarte miejsce w Warszawie i siódme w województwie mazowieckim zajmuje w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku Oddział Ginekologiczno-Położniczy Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego. Ten niezwykły awans zawdzięcza prof. dr hab. Ewie Barcz, która kierownictwo objęła w 2017 r. Przez ostatnich pięć lat za jej sprawą oddział nie tylko stał się jednym z najchętniej wybieranych przez rodzące w Warszawie, ale także pierwszą kliniką Wydziału Medycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Zastanawiałem się, jaką katedrę otworzymy jako pierwszą. Katedra Ginekologii i Położnictwa jest symboliczna – kolejne katedry i kliniki będziemy budować, zaczynając od tej, w której na co dzień rodzi się nowe życie. W historii zapisze się także prof. dr hab. n. med. Ewa Barcz, kierownik jednostki i prodziekan WMCM UKSW ds. klinicznych, która przyjęła ten poród – mówił rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski podczas uroczystego otwarcia nowej katedry w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym.

Dodał, że władze wydziału długo szukały szpitala, który przyjąłby ich studentów. – Najszerzej ramiona otworzył dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego Jarosław Rosłon. Jako uniwersytet medyczny jesteśmy na początku drogi i potrzebny nam kompetentny personel medyczny, profesorowie, którzy będą kształcić przyszłych lekarzy i pielęgniarki, ale także mury – podkreślił ks. rektor, dziękując wicemarszałek województwa mazowieckiego Elżbiecie Lanc za sfinansowanie modernizacji Oddziału Ginekologii i Położnictwa.

Oddział powstał już w 1960 r. Przez lata przyszło tu na świat tysiące warszawiaków. Przez lata, od czasu likwidacji oddziału położniczego przy ul. Szaserów, jako jedyny oddział położniczy z prawej strony Wisły wybierany był głównie przez rodzące z Międzylesia, Wawra i okolic. Pierwsza zapowiedź zmian nastąpiła w 2017 r., kiedy kierownictwo objęła prof. dr hab. n. med. Ewa Barcz, wieloletnia pracowniczka I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy pl. Starynkiewicza w Warszawie. – Początek nie był łatwy. Infrastruktura nieco odbiegała od tej wymarzonej – było trochę za ciasno, niewygodnie, brakowało sprzętu. Ale, szczęśliwie, przecięły się nasze drogi z Urzędem Marszałkowskim, który zaufał nam, uwierzył, że będziemy w stanie stworzyć w tym miejscu oddział bezpieczny, przyjazny dla pacjentek i spełniający wszystkie oczekiwania. I w ten sposób dostaliśmy dotację w wysokości 27 mln zł. Przenieśliśmy się do pomieszczeń po oddziale okulistycznym i wcieliliśmy się w rolę nadzorców budowy, wytykając każdy błąd i zwracając ekipie uwagę na każdy szczegół – wspomina prof. Barcz. Remont, osobiście nadzorowany przez lekarzy, zakończył się sukcesem. Obecnie świetnie wyposażona, nowoczesna i komfortowa Klinika Ginekologii i Położnictwa WMCM UKSW w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym jest jedną z najchętniej wybieranych przez rodzące w stolicy. Jeszcze przed remontem w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku zajmowała 4. miejsce w Warszawie, 7. w województwie mazowieckim i 11. w Polsce.

Przez ponad cztery lata na oddziale, a dziś już w klinice, urodziło się tysiące dzieci. Tylko od stycznia odebrano tu ponad 400 porodów, w niektóre dni ich liczba dochodziła do 10. Personel z niecierpliwością czeka na wyniki rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku, obejmującego czas po remoncie, który został zakończony jesienią 2021 r., pół roku później niż zakładano (przyczyną opóźnienia była pandemia).

Supernowoczesny i komfortowy blok porodowy, obejmujący cztery samodzielne sale porodowe, sale przed- i pooperacyjną oraz salę cięć cesarskich to niejedyna nowość. Oddział został wzbogacony o salę histeroskopową i ginekologiczną salę operacyjną, dysponującą najnowocześniejszymi aparatami USG. Tutejsi specjaliści przesunęli też metodykę operacji w kierunku laparoskopowej, a zabiegi klasyczne rezerwują dla zaawansowanych chorób onkologicznych.

Jeszcze jako oddział, klinika wyróżniała się w zakresie działalności naukowej. W ciągu czterech lat czterech asystentów uzyskało stopień naukowy doktora nauk medycznych. Doktoraty pod kierunkiem prof. Ewy Barcz w większości zostały rozpoczęte w I Katedrze i Klinice Ginekologii i Położnictwa WUM, skąd, razem z prof. Barcz, przeszła tu większość zespołu lekarzy. Niedawno klinika zyskała drugiego, po prof. Barcz, samodzielnego pracownika nauki – dr hab. n. med. Edytę Horosz.

Przez ostatnie cztery lata pracownicy dzisiejszej Katedry Ginekologii i Położnictwa napisali dwa podręczniki dla lekarzy, m.in. pierwszy w Polsce podręcznik do uroginekologii, i opublikowali wiele prac naukowych w międzynarodowych czasopismach recenzowanych.

Wprowadzają też nowe metody operacyjne, m.in. zabiegi neuromodulacji krzyżowej, stosowanej u pacjentek opornych na farmakoterapię, i przeprowadzają laparoskopowo również zaawansowane zabiegi u chorych onkologicznie. Teraz cieszą się na możliwość uczenia młodych adeptów medycyny.

To dla nas ogromny zaszczyt. Chcielibyśmy kształcić studentów, także jeśli chodzi o postawę etyczną, by uczyli się nie tylko zawodu, ale leczenia pacjenta i odpowiedniego do niego podejścia – mówi prof. Ewa Barcz.

Oddział, a od niedawna katedra, to jedno z najważniejszych miejsc na mapie Polski, jeśli chodzi o uroginekologię, którą prof. Barcz rozwijała jeszcze w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM przy pl. Starynkiewicza. Tak jak wcześniej do UCZKiN, tak dziś do Międzylesia, zgłaszają się pacjentki uroginekologiczne z całego kraju, potrzebujące pomocy w schorzeniach dna miednicy, a także leczące powikłania po terapii przeprowadzonej gdzie indziej. Tutaj też mają szansę na pomoc przedoperacyjną w poradni ginekologiczno-położniczej. Prof. Ewa Barcz, która uroginekologii uczyła się na wielu kursach, również zagranicą, chętnie przekazuje swoją wiedzę kolegom z innych ośrodków. Do Międzylesia regularnie przyjeżdżają ginekolodzy z najdalszych części Polski, by podpatrywać technikę skomplikowanych zabiegów.

Wydział Medyczny powołano na UKSW niespełna trzy lata temu. Przez pierwsze dwa lata studenci odbywali zajęcia z nauk podstawowych, a na trzecim roku władze wydziału zaczęły szukać partnerów do zajęć klinicznych – warszawskich szpitali, które pomogą kształcić przyszłych lekarzy. Jako pierwszy na współpracę zdecydował się dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie Jarosław Rosłon. Inicjatywę wsparł marszałek Adam Struzik, którego podczas otwarcia katedry reprezentowała członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc. <

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum