1 czerwca 2023

#ODWOLUJE #NIEBLOKUJE Przyłączamy się do akcji

OIL w Warszawie przyłącza się do kampanii społecznej mającej na celu uświadomienie pacjentom, jakie straty dla ochrony zdrowia generuje nieodwoływanie przez nich wizyt.

tekst Michał Niepytalski

W pierwszej części kampanii zainicjowanej w ubiegłym roku wzięło udział około 200 placówek medycznych w całej Polsce. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Centrum Medyczne Puławska. O przystąpieniu do akcji OIL w Warszawie mówił podczas konferencji „Akademia managera ochrony zdrowia” prezes Piotr Pawliszak. – Jako pierwsza okręgowa izba lekarska przystępujemy do tego projektu, ale wielu medyków już wcześniej zwracało uwagę na istnienie problemu. Szczególnie ci wąsko wyspecjalizowani. Przykładowo, nieodwołanie wizyty u pediatry w POZ ma relatywnie niewielkie negatywne skutki, bo na miejsce nieobecnego pacjenta zwykle znajdzie się ktoś, kto przyszedł nieumówiony. Zgodnie z zasadami bowiem i tak trzeba przyjąć pacjenta np. z gorączką. Gorzej jest, gdy na uzgodnioną wizytę nie przychodzi pacjent chociażby do psychiatry dziecięcego. Tych specjalistów mamy ledwie kilkuset w całym kraju, czas oczekiwania na wizytę jest długi, a i sama wizyta trwa nie 15 minut, ale nawet godzinę – przekonywał prezes ORL w Warszawie.

Organizatorzy akcji podają, że w Polsce nawet 17 mln pacjentów rocznie nie stawia się na wizyty lekarskie, nie uprzedzając placówek medycznych. Więcej informacji o kampanii na stronie: odwolujenieblokuje.pl.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum