29 czerwca 2014

III Medyczna Noc Muzeów na Ujazdowie

Podczas trzeciej już Medycznej Nocy Muzeów na Ujazdowie tradycyjnie członkowie Stowarzyszenia Twórców Muzeum Zamku i Szpitala Wojskowego na Ujazdowie oprowadzili zwiedzających po terenie szpitala ujazdowskiego.
W roku bieżącym nowością był komentarz po angielsku i po polsku. Zwiedzanie z komentarzem w wersji polskiej zakończyło się konkursem, w którym nagrodę – płyty z pierwszym sezonem serialu „Czas honoru” – ufundowała Sekcja Historyczna Komisji Kultury Turystyki i Sportu Okręgowej Rady Lekarskiej. Jednak najważniejszym punktem tegorocznej Nocy Muzeów było spotkanie ze specjalnymi gośćmi, bohaterami serialu „Czas honoru”: Katarzyną Gniewkowską, aktorką Teatru Narodowego w Warszawie, w serialu odtwarzającą rolę doktor Marii Konarskiej, i Jackiem Mikołajczakiem, także aktorem Teatru Narodowego, w serialu grającym doktora Otto Kirchnera.
W licznie zebranym gronie rozmawiano o aktorstwie, medycynie, serialu „Czas honoru”, były też pytania, autografy i zdjęcia z naszymi gośćmi.
Po raz pierwszy w akcję Noc Muzeów włączono Dział Zbiorów Specjalnych Głównej Biblioteki Lekarskiej usytuowany w sąsiedztwie Muzeum Zamku i Szpitala Wojskowego na Ujazdowie. Można było zapoznać się z wystawą „Primum non nocere”, na której przedstawione zostały skarby polskiej historii medycyny – cenne starodruki, pamiątki związane ze Szpitalem Ujazdowskim na przestrzeni 200 lat, a także dzieło prof. Maksymiliana Rosego – opis struktury mózgu marszałka Józefa Piłsudskiego.
Medyczny Ujazdów ożył w pełni i oby tak już zostało.

Krzysztof Królikowski

Archiwum