8 lipca 2022

#W ETERZE (lipiec/sierpień 2022)

W czerwcu dokonano wyboru pełniącego funkcję prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. O objęciu tego stanowiska przez dotychczasowego wiceprezesa ORL Piotra Pawliszaka informowały największe branżowe media. Przedstawiciele izby w prasie, Internecie oraz telewizji komentowali m.in. sprawy związane z przyznawaniem tzw. dodatków covidowych oraz adaptacji ukraińskich lekarzy w Polsce. Media przytaczały również apele i stanowiska rady dotyczące zagadnień istotnych dla polskiego systemu ochrony zdrowia.

SAMORZĄD

O wyborze wiceprezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Piotra Pawliszaka na pełniącego funkcję prezesa ORL informował Rynek Zdrowia.pl: „Piotr Pawliszak został wybrany na p.o. prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Łukasz Jankowski, dotychczasowy prezes ORL, objął stanowisko prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, trzeba było więc uzupełnić wakat”. O nowej funkcji Piotra Pawliszaka pisał również portal Medycyna Praktyczna.pl.

Menedżer Zdrowia.pl podał z kolei nowy skład kierownictwa Naczelnej Rady Lekarskiej, do której weszli członkowie ORL w Warszawie: „3 czerwca ogłoszono skład nowych władz. Znaleźli się w nich: Paweł Doczekalski – zastępca sekretarza i przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy, Monika Potocka – rzecznik praw lekarza, Jan Kowalczuk – przewodniczący Komisji Finansowo-Budżetowej, Mery Topolska-Kotulecka – przewodnicząca Komisji ds. Egzaminów z Języka Polskiego dla Lekarzy Cudzoziemców, Piotr Pawliszak – przewodniczący Zespołu ds. Reformy Systemu Zgłaszania i Rejestrowania Zdarzeń Niepożądanych i Szkód w Ochronie Zdrowia, Michał Gontkiewicz – przewodniczący Zespołu ds. E-zdrowia”.

PRAWO I SYSTEM OZ

Pełniący funkcję prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Piotr Pawliszak na łamach portalu Prawo.pl komentował projekt ustawy Ministerstwa Zdrowia dotyczący wprowadzenia systemu no-fault: „Na pierwszy rzut oka brzmi to dobrze. Lekarze zwracają jednak uwagę, że projekt nie znosi odpowiedzialności karnej personelu, jedynie pozwala łagodniej potraktować zgłaszającego, tymczasem za błędem stoi często cały zespół. Błędne jest traktowanie projektu jako zniesienia odpowiedzialności karnej »sygnalistów«. Jego zapis jedynie nie powoduje automatycznego wszczęcia procedury karnej wobec osoby, która dokonuje zgłoszenia. (…) Nie blokuje on jednak wszczęcia procedury karnej, nawet wobec »sygnalisty«, jeżeli zgłoszenia dokona ktokolwiek inny. Zapis ten niesie ze sobą inne ryzyko – może powodować »wyścig« dotyczący zgłaszania zdarzeń niepożądanych, niszcząc atmosferę zaufania w zespołach”. Wypowiedź Piotra Pawliszaka o systemie no-fault opublikował także Superexpress.pl.

O zasadności i procedurze przyznawania zwolnień lekarskich dla serwisu Polityka Zdrowotna.com mówił wiceprezes ORL Tomasz Imiela: „Zastanawiające jest, jak kontrolerzy ZUS będą oceniać zasadność udzielonego zwolnienia lekarskiego? (…) Załóżmy, że ZUS kwestionuje wystawienie L4 z powodu kataru. Ale pójście do pracy z nieżytem nosa może doprowadzić do pogłębionej infekcji, a także zarażenia innych pracowników. Przed pandemią było przyzwolenie na to, że chodziło się do pracy z katarem. Teraz się to zmieniło. Dobrze, że mamy możliwość wystawienia zdalnie zwolnienia pacjentowi w takim przypadku i nie musi się on do nas fatygować”. Wypowiedź wiceprezesa ORL w Warszawie na temat zwolnień cytowała również Wyborcza.pl.

Nieprawidłowości w przyznawaniu dodatków covidowych były tematem wypowiedzi w Pulsie Medycyny.pl rzecznik OIL w Warszawie Renaty Jeziółkowskiej: „Podstawowy błąd to niejasne kryteria. Przyznawaniu dodatków covidowych od samego początku towarzyszył chaos. Niejasne zasady powodowały różne interpretacje, na co samorząd lekarski wielokrotnie zwracał uwagę”. Pisały o tym również WP.pl oraz Onet.pl.

Piotr Winciunas, przewodniczący Komisji ds. Rejestracji i Prawa Wykonywania Zawodu ORL w Warszawie, podkreślał w rozmowie z Prawo.pl konieczność organizowania szkoleń adaptacyjnych dla lekarzy z Ukrainy: „Bez znajomości języka lekarz nie jest w stanie prawidłowo wystawiać recept, skierowań, a przede wszystkim prowadzić pacjenta przez system ochrony zdrowia. (…) Dlatego Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie uważa, że kluczowa jest nie tylko efektywna nauka języka polskiego, ale też staż adaptacyjny i szkolenie z zakresu uwarunkowań administracyjnych naszego systemu. Takiego rozwiązania jednak wciąż brak”.

Na antenie Polskiego Radia, w audycji z okazji Dnia Matki, Tomasz Imiela zaznaczył potrzebę badań profilaktycznych: – Dla stanu zdrowia naszej mamy duże znaczenie ma wiek. (…) Dlatego warto regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze. Raz w roku czy raz na dwa lub trzy lata, jeśli nie ma żadnych czynników ryzyka, należy wykonywać badania stężenia cholesterolu i sprawdzać poziom cukru we krwi. Warto też dbać (już nawet nie jest tu konieczna pomoc lekarska), żeby mama miała czas dla siebie, a także na wysiłek fizyczny i na to, żeby trochę się poruszać.

Gazeta Lekarska.pl cytowała wypowiedź Piotra Pawliszaka podczas kongresu „Szczyt Zdrowie” dotyczącą sytuacji zawodowej lekarzy: „O tym, że poziom wynagrodzeń jest bardzo ważny, ale nie najważniejszy, mówił p.o. prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Piotr Pawliszak. Podkreślił, że dla wielu lekarzy niezwykle istotne jest poczucie bycia docenianym w miejscu pracy i dobre relacje z przełożonymi: – Mamy dane mówiące o tym, że 3–4 proc. lekarzy na stanowiskach kierowniczych mobbinguje swoich podwładnych. Jeśli chodzi o jednostki akademickie, to nawet połowa pracowników zetknęła się z mobbingiem. Dodał, że mobbing stanowi jeden z kluczowych tematów, z którym będzie musiała się zmierzyć Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie”.

Rynek Zdrowia informował o stanowisku ORL w Warszawie w sprawie rozporządzenia dotyczącego rejestrowania ciąż: „Nie milkną echa rozporządzenia (…) podpisanego przez ministra zdrowia 8 czerwca. Swoje stanowisko przekazała właśnie Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie. »Fakt zajścia w ciążę jest intymną, prywatną sprawą każdej kobiety. Obligatoryjne wprowadzanie do dostępnych osobom postronnym systemów tej informacji może godzić w prawa kobiet« – podkreśliło Prezydium ORL”.O stanowisku pisał także portal Medycyna Praktyczna.pl.

MSS

Serwis Infodent24.pl w relacji z MSS przytaczał wypowiedź wiceprezesa ORL, przewodniczącego Komisji ds. Lekarzy Dentystów Dariusza Paluszka: „Tworzymy nieformalną grupę lekarzy dentystów z całej Polski, której zależy na najlepszej wiedzy, ale także która widzi sens podtrzymywania komunikacji, bo właśnie w nieformalnych kontaktach rodzi się wiele cennych inicjatyw, których beneficjentami są stomatolodzy. Takie pomysły nie rodzą się, ale też – co ważne – nie są bez skrępowania omawiane podczas webinariów, spotkań online tak bardzo rozwiniętych w czasach pandemii”.

DZIAŁANIA IZBY

Infodent24.pl informował także o organizowanych przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie kursach dla lekarzy z dziedziny prawa i psychologii: „Jak poradzić sobie z przewlekłym stresem. OIL w Warszawie wychodzi naprzeciw potrzebom lekarzy i lekarzy dentystów”. Serwis pisał również o treningu balintowskim, którego celem było poznanie sposobów zapobiegania wypaleniu zawodowemu: „OIL w Warszawie organizuje trening balintowski, podczas którego będzie można opanować metody niepoddawania się uczuciom frustracji i bezradności w pracy”. <

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum