24 czerwca 2024

Cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia

Stoimy przed rewolucją techniczną. Liczba informacji, które gromadzimy, rośnie logarytmicznie, co z kolei wiąże się ze wzrostem zagrożenia wyciekiem pozyskanych danych. Koalicja do spraw cyberbezpieczeństwa w zdrowiu, którą dzisiaj powołaliśmy, to w mojej opinii krok w stronę bezpieczeństwa pacjentów oraz nas, lekarzy, i innych pracowników medycznych – podkreśla Artur Drobniak, prezes ORL w Warszawie i dyrektor Centralnego Ośrodka Badań, Innowacji i Kształcenia NIL.

 

tekst Kamila Hoszcz-Komar, zastępca redaktor naczelnej „Pulsu”

Dania i Estonia to liderzy bezpieczeństwa danych w ochronie zdrowia, ale – co może niektórych zaskoczyć – Polska ze swoim wyjątkowym systemem RODO w Zdrowiu znajduje się w tym zakresie niemal w czołówce, zdecydowanie wyprzedzając chociażby Republikę Federalną Niemiec. Unia Europejska dąży do zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa w placówkach ochrony zdrowia. W Polsce temu celowi służą działania podjęte przez Ministerstwo Zdrowia oraz NFZ. Wydaje się to konieczne ze względu na rosnącą ilość gromadzonych i przetwarzanych wrażliwych danych pacjentów przez podmioty takie jak szpitale, domy opieki, zakłady rehabilitacyjne etc.

W tym duchu opracowano projekt Koalicji na rzecz Cyberbezpieczeństwa w Ochronie Zdrowia. Koalicja została zawarta przez Fundację Healthcare Poland, Centralny Ośrodek Badań, Innowacji i Kształcenia Naczelnej Izby Lekarskiej, Polską Federację Szpitali oraz Krajową Izbę Domów Opieki. Inauguracja projektu odbyła się 29 maja w siedzibie Centralnego Ośrodka Badań, Innowacji i Kształcenia NIL. W imieniu sygnatariuszy podpisy złożyli: Michał Dybowski, prezes Fundacji Healthcare Poland, dr n. med. Artur Drobniak, prezes ORL w Warszawie oraz dyrektor COBIK NIL, prof. dr hab. n. med. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, oraz Tomasz Majszyk, lekarz anestezjolog, założyciel St. Vincent Medical Center reprezentujący Krajową Izbę Domów Opieki.

 

Oto główne cele koalicji:

– edukacja personelu medycznego w zakresie cyberbezpieczeństwa,

– ustanowienie standardów cyberbezpieczeństwa dla szpitali,

– prowadzenie audytów cyberbezpieczeństwa dla szpitali,

– rozszerzenie tematu cyberbezpieczeństwa o zagadnienia infrastrukturalne i telemedyczne.

 

Podpisanie projektu Koalicji na rzecz Cyberbezpieczeństwa w Ochronie Zdrowia

Na pytanie, jakie korzyści z działań podejmowanych przez koalicję odniosą lekarze i pacjenci, prof. Fedorowski odpowiada:

– Jako manager szpitalnik i lekarz klinicysta mogę powiedzieć, że z pewnością będzie to podniesienie świadomości dzięki zwiększeniu wiedzy. Chcemy, aby edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa była wprowadzona jako przedmiot na uczelniach medycznych. Z bezpośrednią działalnością lekarską będzie się bowiem wiązała większa dostępność nowoczesnych technologii, stanowiących ogromne ułatwienie pracy, takich jak chociażby logowanie biometryczne i systemy elektronicznego zbierania zgód pacjentów na tabletach. Dla szpitali jako instytucji korzystne będzie zmniejszenie ryzyka prawnego i finansowego, a w rezultacie poprawa efektywności działania. Tej efektywności, która ma skutkować podniesieniem jakości opieki nad pacjentami.

O udziale w projekcie Krajowej Izby Domów Opieki mówi Tomasz Majszyk:

– Domy opieki przetwarzają i gromadzą ogromną ilość danych, m.in. dotyczących rozpoznań medycznych. To wymaga niezwykłej ostrożności na wszystkich szczeblach, począwszy od pracowników rejestracji po dyrektorów placówek. Temat cyberbezpieczeństwa jest nam niezmiernie bliski, bo nie tylko sprawujemy nad pensjonariuszami opiekę zdrowotną, ale także zapewniamy im bezpieczeństwo. Jeśli czują się bezpieczni, nie dopada ich lęk, nie pojawiają się stany depresyjne. Jakość życia jest zupełnie inna. Nie chodzi tylko o zabezpieczenie konta bankowego, ale o ochronę „konta zdrowotnego”. Myślę, że to będzie najważniejsza korzyść dla naszych podopiecznych płynąca z udziału w koalicji Krajowej Izby Domów Opieki.

Ponad połowa cyfrowych danych przechowywanych w krajach UE pochodzi z systemów ochrony zdrowia. Stąd konieczność zmiany priorytetyzacji działań dotyczących ochrony informacji medycznych, o której mówił jeden z zaproszonych gości – Roman Łożyński, dyrektor Centrum Informatyki resortu finansów:

– Ostatnie dwa lata działania na rzecz edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa przyczyniły się do 15-proc. wzrostu poziomu bezpieczeństwa i zarządzania ryzykiem. Musimy dbać o to, aby nasze szpitale nie były łatwym kąskiem dla próbujących wykradać dane bądź zatrzymywać polską ochronę zdrowia.  Ważne jest to, gdzie dane medyczne są gromadzone, kto je przetwarza i w jakim celu. Koalicja będzie mogła uporządkować te sfery albo przynajmniej wpłynąć na to uporządkowanie. Nie zatrzymamy wzrostu ilości danych, które gromadzone są w chmurze, ale możemy badać cel tego gromadzenia oraz metody przechowywania i udostępniania informacji.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum