28 sierpnia 2015

40-lecie II Wydziału Lekarskiego warszawskiej Alma Mater

Prof. dr hab. n. med. Leszek Pączek

Przed 1975 r. w Akademii Medycznej w Warszawie był jeden Wydział Lekarski. W 1975, w efekcie jego podziału, powstały I i II Wydział Lekarski. Zatem w istocie obchodzimy dziś jubileusz obu wydziałów lekarskich naszej Alma Mater.

Kiedy po pierwszym roku studiów (1975) wróciłem z wakacji, dowiedziałem się niespodziewanie, że zostałem studentem nowo utworzonego wydziału – II Wydziału Lekarskiego. Studenci dotychczas istniejącego wydziału zostali bowiem podzieleni w stosunku 1:4, a ja znalazłem się w mniejszej grupie, przydzielonej do nowego wydziału. Na spotkaniu z prodziekanem dowiedzieliśmy się, że będziemy kształceni, by podjąć pracę na wsi. Informacja ta wzbudziła zrozumiałe poruszenie. Prawie wszyscy studenci złożyli podania o przeniesienie z powrotem na I Wydział Lekarski, na szczęcie bezskutecznie.
Rozpoczęliśmy więc naukę na drugim roku studiów. Emocje opadły dość szybko. Mieliśmy przedmioty teoretyczne, z których zajęcia odbywały się w tych samych zakładach, co zajęcia na I Wydziale Lekarskim. Nie było różnic. Pojawiły się dopiero rok później, gdy rozpoczęliśmy kształcenie kliniczne. Jednak pozycja II Wydziału Lekarskiego umocniła się i nikt już nie wyrażał chęci zmiany.
Przypomnę tutaj, że minima nałęczowskie zaczęły obowiązywać od 1978 r. Do tego czasu uczelnie i wydziały kształciły według własnych, autorskich programów.
Studenci mojego wydziału mieli dużo szczęścia, uczyli nas bowiem luminarze polskiej medycyny. Wspomnę tylko niektórych. Neurologię wykładał prof. Jerzy Majkowski, radiologię – prof. Ryszard Rajszys, ginekologię – prof. Longin Marianowski, chirurgię – prof. Tadeusz Tołłoczko, internę – prof. Jerzy Kuch.
Kolejny raz mój rocznik miał szczęście, kiedy kończyliśmy studia w 1980 r. Otworzono wówczas szpitale: CZD, blok D przy ul. Banacha i Szpital Bródnowski. Nie spełniły się zapowiedzi prodziekana z 1975 r. Praktycznie wszyscy absolwenci rozpoczęli pacę w nowych szpitalach klinicznych w Warszawie.
Warto też tutaj przypomnieć drugi ważny, obok powstania, epizod dotyczący II Wydziału Lekarskiego, który miałem okazję obserwować już z pozycji prorektora. Miał miejsce w 2000 r.i wynikał z faktu, że w połowie lat 90. ubiegłego wieku obniżono limit przyjęć na kierunek lekarski na naszej uczelni do 240 studentów. Przypomnę, że w latach 70. i 80. przyjmowaliśmy 540 osób. Pojawiły się wówczas głosy, że II Wydział Lekarski wypełnił swoją misję i należy go zamknąć. Sytuacji nie ratował nawet English Division, ponieważ aż do początku XXI w. na pierwszy rok przyjmowano tam jedynie około 30 osób.
Od 1999 r. dziekanem II Wydziału Lekarskiego był prof. Jerzy Stelmachów. Jak się okazało, idealna osoba na kryzys. Nie tylko nie dopuścił do zamknięcia wydziału, ale bardzo go rozwinął. W tym czasie właśnie uruchomiono kształcenie na kierunku fizjoterapia, pierwszym prodziekanem została prof. Joanna Juskowa, a dzięki wytężonej pracy prof. Macieja Karolczaka zdecydowanie zwiększyła się liczba studentów obcokrajowców.
Obecnie wydziałem zarządza prof. Marek Kuch i jednostka nadal rozwija się bardzo dynamicznie. Wspomnieć należy, że dwa lata temu wydział przeszedł bardzo trudną akredytację instytucjonalną i otrzymał ocenę pozytywną.

Archiwum