9 września 2019

Akcja „Zdrowa Praca”

Organizatorzy protestu Akcja „Zdrowa Praca” – Porozumienie Rezydentów OZZL i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy – apelują do lekarzy o ograniczenie czasu pracy do 48 godzin tygodniowo. Akcja wiąże się z wypowiadaniem klauzuli opt-out do końca sierpnia ze skutkiem od 1 października 2019 r.

21 sierpnia w siedzibie OIL w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone temu    zagadnieniu.

– Jeśli ktoś będzie zmuszał lekarza do podpisania klauzuli opt-out lub próbował wpływać, aby klauzuli nie wypowiadał, izba zareaguje – zapewnił prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski i zaznaczył, że izba lekarska nie pozostawia swoich członków bez pomocy. – To nasza cegiełka do tego przedsięwzięcia.

Prezes Jankowski podkreślił, że w OIL w Warszawie działa rzecznik praw lekarza zajmujący się sprawami z zakresu ochrony praw lekarzy i lekarzy dentystów. – Podjęcie konkretnego problemu przez samorząd ośmiela naszych kolegów lekarzy, którzy zgłaszają się wówczas do nas z podobnymi sprawami, np. dotyczącymi mobbingu.

– Do rzecznika można zgłaszać się telefonicznie, pisemnie, za pośrednictwem mediów elektronicznych,
a także osobiście w siedzibie izby
– poinformowała Anna Darocha, zastępca rzecznika praw lekarza OIL
w Warszawie.

Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jan Czarnecki podkreślił, że celem protestu Akcja „Zdrowa Praca” jest promowanie optymalnych warunków pracy,
a także skłonienie rządzących do naprawy systemu ochrony zdrowia. Wśród postulatów wymienił: zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat (z uwzględnieniem aktualnego współczynnika PKB), likwidację kolejek, rozwiązanie problemu braku personelu medycznego oraz likwidację biurokracji w ochronie zdrowia. Przekonywał, że przemęczenie lekarza prowadzi m.in. do wypalenia zawodowego i zwiększa ryzyko błędów w pracy.                    ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum