7 września 2020

Szczepienia w dobie COVID

Łukasz Durajski,

przewodniczący Zespołu ds. Szczepień OIL w Warszawie

Epidemia koronawirusa spowodowała, że środowisko lekarskie przestraszyło się szczepień. Czy słusznie?

Warto na początku zwrócić uwagę, że całkowite wstrzymanie szczepień nastąpiło tylko w dwóch krajach: w Polsce i Bułgarii.

Oto zalecenia głównego inspektora sanitarnego z 20.03.2020 r.:

Uwzględniając ogłoszenie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS–CoV-2, minister zdrowia w porozumieniu z głównym inspektorem sanitarnym wraz konsultantami krajowymi w dziedzinie epidemiologii, medycyny rodzinnej, neonatologii i pediatrii zalecił odroczenie szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u Dzieci na 30 dni od wydania komunikatu, tj. do 18 kwietnia 2020 r.

Zalecenie ma na celu ograniczenie skupisk dzieci i rodziców w przychodniach.

Szczepienie może być wykonywane w przypadku uzasadnionych przesłanek medycznych – lekarz opiekujący się dzieckiem powinien podjąć wówczas indywidualną decyzję.

Szczepienia na oddziałach noworodkowych oraz szczepienia poekspozycyjne powinny być prowadzone na dotychczasowych zasadach.

Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne powinny wydawać szczepionki bez ograniczeń i na zasadach dotychczasowej dystrybucji.

W nawiązaniu do rekomendacji ministra zdrowia, głównego inspektora sanitarnego oraz konsultantów krajowych w dziedzinie epidemiologii, medycyny rodzinnej, neonatologii i pediatrii w sprawie odroczenia realizacji szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u Dzieci do 18 kwietnia 2020 r. minister zdrowia oraz główny inspektor sanitarny, w oparciu o stanowisko Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Polskiego Towarzystwa Wakcynologii i kluczowych instytucji zdrowia publicznego (WHO, CDS, NHS, NCIRS), zalecają wznowienie realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u Dzieci z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem:

  1. szczepień na oddziałach noworodkowych,
  2. szczepień obowiązkowych, które zgodnie z PSO powinny być wykonane do 24. miesiąca życia,
  3. szczepień z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne do szczepień,
  4. szczepień poekspozycyjnych przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, WZW typu B, według wskazań medycznych dla wszystkich grup wiekowych,
  5. realizacji innych szczepień ochronnych, których konieczność wykonania lub dokończenia wynika z charakterystyki produktu leczniczego.

Chciałbym mocno podkreślić, że lekarze, który szczepią swoich pacjentów, wykonują te zadania również w sezonie infekcyjnym. W tym czasie borykamy się z wieloma patogenami powszechnie występującymi w środowisku. Niemniej jednak nie ma potrzeby rezygnować ze szczepień podczas sezonu infekcyjnego. Takie jest obecne zalecenie głównego inspektora sanitarnego po uwzględnieniu opinii ekspertów.

Nie należy obawiać się szczepień. To wiedza lekarza sprawia, że pacjenci czują się bezpiecznie podczas ich wykonywania. Zaufanie do lekarza jest bardzo duże, dlatego warto przekonać pacjentów do poddawania się szczepieniom obowiązkowym wraz ze szczepieniami zalecanymi (szczególnie przeciw meningokokom, rotawirusom) zgodnie z PSO podczas jednej wizyty. To dla bezpieczeństwa pacjentów należy ograniczyć liczbę wizyt i podczas jednej wykonywać dopuszczalną maksymalną liczbę szczepień. Mnożenie wizyt zwiększa ryzyko epidemiologiczne dla pacjentów i personelu.

W piśmiennictwie medycznym podaje się, że organizm dziecka jest w stanie odpowiedzieć na ponad 10 tys. różnych antygenów jednocześnie, a szczepionki podawane niemowlęciu w pierwszym półroczu życia angażują poniżej 0,01 proc. zdolności reagowania jego układu immunologicznego.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum