5 września 2022

#Sprawdzam – Co z profilaktyką nowotoworów dziedzicznych?

Pod koniec lipca Ministerstwo Zdrowia skierowało do ogłoszenia rozporządzenie wprowadzające do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej trzy nowe świadczenia z dziedziny opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na niektóre nowotwory.

tekst Małgorzata Solecka

Oto nowe świadczenia, które NFZ sfinansuje od 1 września 2022 r.:

– opieka nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika,

– opieka nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego lub raka błony śluzowej trzonu macicy,

– opieka nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na siatkówczaka lub chorobę Von Hippel-Lindau (VHL).

Rozporządzenie umożliwi przeprowadzanie przez fundusz postępowań w sprawie zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w trzech nowych zakresach.

Na początku lipca wokół finansowania badań profilaktycznych, m.in. dla kobiet obciążonych rodzinnie ryzykiem zachorowania na nowotwór piersi, rozpętała się burza. Media poinformowały bowiem, że placówki, prowadzące program badań, powiadomiły pacjentki o jego wstrzymaniu – ze względu na wstrzymanie finansowania przez Ministerstwo Zdrowia.

Mamy całą grupę pacjentek, które, zgodnie z realizacjami z poprzednich lat, powinny odbyć badania kontrolne w lipcu i sierpniu. I tych pacjentek w tej chwili oczywiście nie możemy umówić – stwierdziła doktor Małgorzata Stawicka-Niełacna, specjalistka w dziedzinie laboratoryjnej genetyki medycznej z Katedry Genetyki Klinicznej i Patomorfologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. W podobnym duchu wypowiadali się specjaliści ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Opinia publiczna usłyszała wyraźny przekaz: mimo że ministerstwo od miesięcy przekonuje o wadze badań profilaktycznych i zachęca do dbania o własne zdrowie, odcina finansowanie profilaktyki osobom, które żyją ze świadomością wysokiego prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwory.

Niepewność – i przerażenie – pacjentek trwały na dobrą sprawę „tylko” kilka dni.  Tyle zabrało Ministerstwu Zdrowia i placówkom prowadzącym program dojście do porozumienia i zapewnienie ciągłości programu badań profilaktycznych. Ministerstwo zapowiedziało bowiem, że przygotowuje zmiany dotyczące finansowania tych konkretnych programów. Chce też owe programy włączyć do wykazu świadczeń gwarantowanych, finansowanych przez NFZ, przy utrzymaniu – do końca sierpnia – dotychczasowej formuły ich finansowania.

Odpowiadając na jedną z interpelacji poselskich, dotyczącą dalszych losów programów dla pacjentów obciążonych dziedzicznie ryzykiem zachorowania na niektóre nowotwory, wiceminister Waldemar Kraska przekazał szerszą informację o świadczeniach, jakie będzie finansować NFZ. Zaznaczył, że będą one obejmować dwa etapy:

– Poradnictwo i badania genetyczne,

– Nadzór i badania diagnostyczne.

Waldemar Kraska poinformował również, że w zakresie świadczenia „Opieka nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika”, zgodnie z przepisami znowelizowanego rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, „badania genetyczne z zastosowaniem techniki sekwencjonowania następnej generacji (NGS) mogą być wykonywane nie tylko w kierunku wykrycia nosicielstwa mutacji w genach BRCA1 i BRCA2, ale również w genach PALB2 i CHEK2”.Ponadto zostały poszerzone kryteria kwalifikacji do badania genetycznego z zastosowaniem techniki sekwencjonowania następnej generacji, co umożliwi przeprowadzenie nowoczesnej diagnostyki genetycznej u większej liczby świadczeniobiorców – zaznaczył wiceminister.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum