27 sierpnia 2024

Uchwały

UCHWAŁA NR 180/R-IX/24 OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W WARSZAWIE Z 8 MAJA 2024 R.

w sprawie powołania rady programowej „Miesięcznika Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza Puls”

Na podstawie art. 25 pkt 10 i pkt 16 Ustawy z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (DzU z 2021 r., poz. 1342, t.j. ze zm.), w zw. z §4 pkt 12 Regulaminu Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza, stanowiącego załącznik do Uchwały nr 13/Z-IX/23 XLV Okręgowego Zjazdu Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie z 1 kwietnia 2023 r., a także w zw. z Uchwałą nr 93/R-IX/22 Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie z 6 lipca 2022 r. w sprawie powierzenia pani Urszuli Wolińskiej-Kułaj funkcji redaktora naczelnego „Miesięcznika Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza Puls” – uchwala się, co następuje:

  • 1

Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie powołuje radę programową „Miesięcznika Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza Puls” w następującym składzie:

1) kol. Krzysztof Herman,

2) kol. Paweł Doczekalski,

3) kol. Grzegorz Gut,

4) red. Kamila Hoszcz-Komar,

5) kol. Michał Machowski,

6) kol. Elżbieta Małkiewicz,

7) kol. Konrad Patena,

8) kol. Anna Szarla,

9) kol. Karol Stępniewski,

10) red. Urszula Wolińska-Kułaj.

  • 2

Traci moc Uchwała nr 173/R-IX/22 Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie z 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany Uchwały nr 95/R-IX/22 Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie z  6 lipca 2022 r. w sprawie powołania rady programowej „Miesięcznika Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza Puls”.

  • 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

UCHWAŁA NR 298/R-IX/24 OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W WARSZAWIE Z 22 MAJA 2024 R.

w sprawie rekomendowania XLVII Nadzwyczajnemu Okręgowemu Zjazdowi Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2023

Na podstawie art. 23 ust. 2 pkt 1 oraz art. 25 pkt 6 Ustawy z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (DzU z 2021 r., poz. 1342 t.j.) – uchwala się, co następuje:

  • 1

Rekomenduje się XLVII Nadzwyczajnemu Okręgowemu Zjazdowi Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2023, które stanowi załącznik do niniejszej uchwały.

  • 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

UCHWAŁA NR 299/R-IX/24 OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W WARSZAWIE Z 22 MAJA 2024 R.

w sprawie rekomendowania XLVII Nadzwyczajnemu Okręgowemu Zjazdowi Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza przyjęcia planu budżetu na rok 2024

Na podstawie art. 23 ust. 2 pkt 1 oraz art. 25 pkt 6 Ustawy z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (DzU z 2021 r., poz. 1342 t.j.) – uchwala się, co następuje:

  • 1

Rekomenduje się XLVII Nadzwyczajnemu Okręgowemu Zjazdowi Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza przyjęcie planu budżetu na rok 2024, który stanowi załącznik do niniejszej uchwały.

  • 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

UCHWAŁA NR 308/R-IX/24 OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W WARSZAWIE Z 19 CZERWCA 2024 R.

w sprawie powołania pełnomocnika Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie ds. przeciwdziałania dyskryminacji

Na podstawie art. 25 pkt 10 Ustawy z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (DzU 2021 r., poz. 1314 t.j.) – uchwala się, co następuje:

  • 1
  1. W Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza powołuje się pełnomocnika ds. przeciwdziałania dyskryminacji.

 

  1. Na stanowisko pełnomocnika Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie ds. przeciwdziałania dyskryminacji powołuje się kol. Roberta Madejka.
  • 2

Pełnomocnikowi, o którym mowa w §1, powierza się następujące zadania:

1) inicjowanie i monitorowanie działań na rzecz równego traktowania i zapobiegania dyskryminacji, w szczególności ze względu na płeć, tożsamość płciową, orientację seksualną, pochodzenie etniczne, niepełnosprawność, status ekonomiczny, wyznanie religijne,

2) podnoszenie świadomości na temat równości, różnorodności oraz istnienia nieświadomych uprzedzeń z tym związanych, poprzez m.in. własne publikacje, programy szkoleń dla pracowników,

3) zasięganie opinii, wspieranie działalności grup, organizacji i środowisk działających na rzecz osób dyskryminowanych z powodów, o których mowa w pkt 1.

  • 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

UCHWAŁA NR 312/R-IX/24 OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W WARSZAWIE Z 19 CZERWCA 2024 R. 

w sprawie zasad przyznawania dofinansowania szczepień ochronnych dla seniorów lekarzy i seniorów lekarzy dentystów – członków Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie

Na podstawie art. 25 pkt 10, w zw. z art. 5 pkt 23 Ustawy z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (DzU z 2021 r., poz. 1342 t. j.), niniejszym uchwala się, co następuje:

  • 1
  1. Wyraża się zgodę na dofinansowanie szczepień ochronnych dla seniorów lekarzy i seniorów lekarzy dentystów – członków Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.
  1. Za seniora lekarza i seniora lekarza dentystę uważa się osobę, która ukończyła 70. rok życia.
  1. Warunkiem przyznania dofinansowania szczepień ochronnych dla seniorów lekarzy i seniorów lekarzy dentystów – członków Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, o których mowa w ust. 2, jest złożenie wniosku o przyznanie dofinansowania obejmujące każdą szczepionkę, która jest rekomendowana i zalecana. Wzór wniosku wraz z klauzulą RODO stanowią załącznik do niniejszej uchwały.
  • 2

Dofinansowanie, o którym mowa w §1, przyznawane jest w wysokości do 750 zł na jedną osobę, przy czym każdemu seniorowi lekarzowi i seniorowi lekarzowi dentyście przysługuje prawo do złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie w ciągu roku kalendarzowego.

  • 3

Zastrzega się, że dofinansowanie, o którym mowa w §1, będzie przyznawane do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych w budżecie Zespołu ds. Szczepień Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie na szczepienia ochronne dla lekarzy i lekarzy dentystów – członków Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, tj. 50 tys. zł brutto do końca roku kalendarzowego. Ponadto o przyznaniu dofinansowania decyduje kolejność zgłoszeń.

  • 4

Wykonanie uchwały powierza się Zespołowi ds. Szczepień Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

  • 5

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

UCHWAŁA NR 314/R-IX/24 OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W WARSZAWIE Z 19 CZERWCA 2024 R.

w sprawie powołania pełnomocnika Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie ds. opieki senioralnej i geriatrii

Na podstawie art. 25 pkt 10 Ustawy z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (DzU 2021 r., poz. 1314 t.j.) – uchwala się, co następuje:

  • 1
  1. W Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza powołuje się pełnomocnika ds. opieki senioralnej i geriatrii.
  1. Na stanowisko pełnomocnika OIL w Warszawie ds. opieki senioralnej i geriatrii powołuje się kol. Agnieszkę Skoczylas.
  • 2

Pełnomocnikowi, o którym mowa w §1, powierza się następujące zadania:

1) promocja geriatrii w środowisku lekarskim,

2) organizacja i prowadzenie szkoleń z zakresu geriatrii i umiejętności niezbędnych do pracy z pacjentem w podeszłym wieku,

3) współpraca z podmiotami zaangażowanymi w opiekę senioralną,

4) podejmowanie działań na rzecz poprawy opieki nad lekarzami seniorami,

5) współpraca naukowa z ośrodkami naukowymi,

6) wykonywanie innych zadań z zakresu geriatrii i opieki senioralnej powierzonych przez prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie bądź upoważnione przez niego osoby.

  • 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie rekomenduje nowe zagadnienia, dotyczące zdrowia i medycyny, do nauczania w szkołach

Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie na posiedzeniu 17 lipca podjęła uchwałę w sprawie uwzględnienia w nauczaniu nowego przedmiotu „edukacja zdrowotna” określonych zagadnień z obszaru medycyny i zdrowia. Wprowadzenie edukacji zdrowotnej na etapie szkoły podstawowej od lat było postulatem samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów. ORL przedstawiła rekomendacje dotyczące uwzględnienia w programie nauczania zagadnień z zakresu medycyny i zdrowia. Postulaty zostały skierowane do odpowiednich ministerstw i ich jednostek: Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” zostanie wprowadzony do polskich szkół już we wrześniu 2025 r. Będzie wykładany w szkołach podstawowych, klasach 4–8 i w klasach 1–2 szkół ponadpodstawowych. Przedmiot obejmować będzie m.in. wiedzę o zdrowiu psychicznym i fizycznym, zdrowym odżywianiu, profilaktyce oraz problematykę uzależnień. Zastąpi dotychczasowe „wychowanie do życia w rodzinie”. Zapowiedziano również wsparcie edukacyjne (studia, kursy) dla kadry pedagogicznej.

– W ocenie samorządu lekarskiego decyzja minister Barbary Nowackiej jest przełomowym momentem w edukacji polskiego społeczeństwa. Od dawna podkreślamy konieczność profilaktyki, uczenia zdrowych nawyków i dbania o zdrowie, zwłaszcza wśród najmłodszych. Wierzymy, że obecne pokolenie dzieci może być w tym przypadku czynnikiem wywołującym pozytywne zmiany dla całych rodzin. Dlatego bardzo zależy nam, aby ten przedmiot przyniósł korzyści całemu społeczeństwu. Jestem pewny, że w dalszej perspektywie wpłynie to korzystnie na zdrowie obywateli oraz usprawni funkcjonowanie całego sektora ochrony zdrowia – komentuje dr n. med. Artur Drobniak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

 

UCHWAŁA NR 370/R-IX/24 OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W WARSZAWIE Z 17 LIPCA 2024 R.

w sprawie rekomendowania uwzględnienia w przedmiocie „edukacja zdrowotna” określonych zagadnień z obszaru medycyny i zdrowia

Na podstawie art. 25 pkt 10 Ustawy z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (DzU z 2021 r., poz. 1342 t.j.) w zw. z §9 pkt 2 Regulaminu Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, stanowiącego załącznik do Uchwały nr 13/Z-IX/23 XLV Okręgowego Zjazdu Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie z 1 kwietnia 2023 r., uchwala się, co następuje:

  • 1

Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie z zadowoleniem przyjmuje oświadczenie minister edukacji Barbary Nowackiej o wprowadzeniu od 1 września 2025 r. do podstawy programowej nowego przedmiotu „edukacja zdrowotna”, który obejmować ma m.in. zdrowie psychiczne i fizyczne, zdrowe odżywianie, profilaktykę, problematykę uzależnień.

Wprowadzenie na etapie nauki w szkołach podstawowych kształcenia z zakresu zdrowia od lat stanowiło postulat samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów. Nauczanie dzieci i młodzieży w zakresie dbania o zdrowie, podstawowych zasad profilaktyki, badań diagnostycznych i leczenia oraz zasad funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej przyniesie poprawę zdrowia polskiego społeczeństwa i działania całego sektora ochrony zdrowia.

Jednocześnie, kierując się potrzebą osiągnięcia wymienionych celów, rekomenduje się ministrowi edukacji uwzględnienie w podstawie programowej kształcenia ogólnego lub programie nauczania do danych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego przedmiotu „edukacja zdrowotna” zagadnień z obszaru medycyny i zdrowia wskazanych w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały.

  • 2

Stanowisko wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie lek. Jacek Sowiński

 

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie dr n. med. Artur Drobniak

 

Wykonanie orzeczenia Okręgowego Sądu Lekarskiego w Warszawie z 4 kwietnia 2024 r. 

W wykonaniu pkt 2 orzeczenia Okręgowego Sądu Lekarskiego w Warszawie z 4 kwietnia 2024 r. w sprawie OSL.Wu/2/2023 w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lek. Anny Goździewskiej i na podstawie art. 84 Ustawy z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich niniejszym informuje się, iż lekarz Anna Goździewska została uznana winną tego, że 29 czerwca 2022 r. podczas udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii w (…) podczas planowanego zabiegu operacyjnego septokonchoplastyki, wbrew ciążącemu na niej obowiązkowi opieki nad pacjentem (…), dopuściła się medycznego błędu diagnostycznego i terapeutycznego polegającego na niecelowanej intubacji przełyku skutkującej spowodowaniem ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (…) w postaci ciężkiego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, tj. popełnienia przewinienia zawodowego z art. 8 KEL w zb. z art. 4 i 30 Ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty w zb. z art. 8 Ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta w zw. z art. 53 Ustawy z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich.

Za to na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 5 Ustawy z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich lek. Anna Goździewska została ukarana karą ograniczenia zakresu czynności w wykonywaniu zawodu lekarza w ten sposób, że nie może udzielać świadczeń anestezjologicznych i w ramach intensywnej terapii bez nadzoru lekarza specjalisty z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii przez okres dwóch lat.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum