4 listopada 2019

Uzdrowiska – leczenie czy wypoczynek?

Na początku konieczne jest wyjaśnienie dwóch pojęć:

Lecznictwo uzdrowiskowe – to w skrócie działalność polegająca na udzielaniu świadczeń
z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, która jest prowadzona w uzdrowisku z wykorzystaniem warunków naturalnych, takich jak właściwości naturalnych surowców leczniczych, właściwości lecznicze klimatu lub mikroklimatu, a także towarzyszących zabiegów z zakresu fizjoterapii.

Uzdrowisko – to obszar, na którym jest prowadzone lecznictwo uzdrowiskowe. Został
wydzielony w celu wykorzystania i ochrony znajdujących się tam naturalnych surowców leczniczych.

Leczenie uzdrowiskowe jest integralną częścią systemu ochrony zdrowia w Polsce, świadczeniem gwarantowanym, leczeniem uzupełniającym, leczeniem bodźcowym, ale nie jest postępowaniem medycznym ratującym życie i nie odbywa się w trybie pilnym.

W Polsce jest 45 miejscowości mających status uzdrowiska, do których można kierować pacjentów ze schorzeniami z 17 grup: ortopedyczno-urazowymi, układu nerwowego, i z nadciśnieniem, cukrzycą, otyłością, osteoporozą, z chorobami naczyń obwodowych, górnych dróg oddechowych, dolnych dróg oddechowych, układu trawienia, endokrynologicznymi, i dróg moczowych, krwi i układu krwiotwórczego, oka i przydatków oka. Ze względu na położenie geograficzne wyróżnia się: uzdrowiska nizinne, nadmorskie, podgórskie i górskie.

Świadczeń w zakresie leczenia uzdrowiskowego udziela się w oparciu o skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, czyli każdego lekarza, który ma podpisaną umowę z NFZ bądź pracuje w podmiocie, który taką umowę posiada. Skierowanie dostarczone powinno być do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta oddziału wojewódzkiego NFZ w ciągu 30 dni od dnia wystawienia. Wymaga oceny medycznej lekarza specjalisty w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej zatrudnionego w funduszu.

Od lat na Mazowszu wzrasta liczba składanych skierowań. Wydłuża się także okres oczekiwania na przyznanie świadczeń. Z końcem września na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne (dorosłych) czekało ponad 140 tys. osób, a czas oczekiwania wynosi obecnie około 28 miesięcy.

W Polsce jest kilka uzdrowisk, które cieszą się wielkim uznaniem pacjentów. Przodują Kołobrzeg, Sopot i Busko Zdrój. Przepisy, które obowiązywały do 4 czerwca 2019 r., pozwalały lekarzowi kierującemu wskazać region, w którym pacjent powinien odbyć leczenie. Spływały więc masowo skierowania z sugestią leczenia nad morzem. Pacjent, który oczekiwał na skierowanie do Kołobrzegu, bo przecież lekarz kierujący zaznaczył, że leczenie powinno się odbyć w uzdrowisku nadmorskim, gdy otrzymał skierowanie do Polańczyka, Wysowej czy Muszyny, natychmiast pisał lub dzwonił do NFZ z pretensjami. Prosił też lekarza, aby spowodował zmianę miejsca leczenia. A przecież decyzję o przydziale uzdrowiska podjął lekarz, a nie urzędnik. Fundusz miał przez to dodatkową pracę, zwroty, tłumaczenie zasad, a pacjent niepotrzebnie się denerwował. Od 4 czerwca lekarz kierujący nie ma możliwości sugerowania, w którym uzdrowisku powinno być prowadzone leczenie.

Wielu pacjentom wydaje się, że leczyć się w uzdrowisku powinni wyłącznie w letnich okresach, między majem a wrześniem. Jeśli wyznaczy się im leczenie w październiku, listopadzie lub marcu, natychmiast występują o zmianę okresu. Powód – będą się przeziębiać, dzień krótki, mało słońca, złe samopoczucie. Naciskają na lekarzy kierujących o stosowne zaświadczenia usprawiedliwiające ich prośby. A przecież leczenie uzdrowiskowe to świadczenie opieki zdrowotnej i udzielane jest 12 miesięcy w roku.

Warto się zastanowić, czy nie informować pacjenta, którego się kieruje na leczenie uzdrowiskowe, że powinien jechać tam, gdzie inny lekarz – specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej – to leczenie mu wyznaczył. A termin? Cóż, każdy miesiąc jest miesiącem leczniczym. 

Wojciech Modzelewski,

zastępca dyrektora Oddziału ds. Służb Mundurowych
i Świadczeniodawców

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum