2 czerwca 2017

Z Mazowsza

Wsparcie siedleckiej onkologii

W Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach Sp. z o.o. podpisano umowę o dofinansowanie budowy Siedleckiego Ośrodka Onkologii.

Wymieniona w dokumencie kwota prawie 56 mln zł pozwoli na wybudowanie pięciokondygnacyjnego budynku o powierzchni 7785 mkw. Ośrodek zostanie połączony z głównym budynkiem szpitala podziemnym tunelem. W nowym obiekcie znajdzie się m.in.: kompleks 84-łóżkowy dla pacjentów leczonych stacjonarnie, przychodnia onkologiczna, stanowiska do chemoterapii dziennej, pracownia cytostatyków, zakład medycyny nuklearnej oraz infrastruktura towarzysząca. Siedlecki Ośrodek Onkologiczny obejmie opieką mieszkańców subregionu ostrołęcko-siedleckiego i powiatów garwolińskiego oraz mińskiego. Taki obszar działania pokrywa się z „Mapą potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla województwa mazowieckiego”.

Mazowiecki NFZ ma nową radę

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wręczył powołania przedstawicielom Rady Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia –w Warszawie.

Podczas pierwszego w tym roku posiedzenia na przewodniczącego rady wybrano wicewojewodę Sylwestra Dąbrowskiego. Wiceprzewodniczącymi rady zostali przedstawicielka Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego Joanna Like i przedstawiciel organizacji działającej na rzecz pacjentów Wiesław Czarnecki. W posiedzeniu uczestniczyli również m.in.: dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak i prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Andrzej Sawoni. Kadencja Rady Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ trwa cztery lata, licząc od dnia jej pierwszego posiedzenia.

Będzie lądowisko w Wołominie

W połowie 2017 r. przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Wołominie powstanie nowoczesne lądowisko dla śmigłowców. Szpital otrzymał na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Budowa lądowiska wpisuje się w koncepcję rozbudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Powstanie ono na tyłach szpitala, za budynkiem stacji dializ, i zapewni szybki transport pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia, poszkodowanych m.in. w wypadkach komunikacyjnych. Projekt jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Unijne środki pokryją 80 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, czyli sięgną kwoty 1,6 mln zł.

Honorowy tytuł Lekarza i Pielęgniarki Roku 2016

7 kwietnia 2017 r., w 12. rocznicę śmierci patrona Szpitala Zachodniego świętego Jana Pawła II, po uroczystej mszy świętej odprawionej w kaplicy szpitalnej odbyło się ogłoszenie wyników konkursu na Lekarza i Pielęgniarkę 2016 Roku.

Tytuł Lekarza Roku 2016 zdobył dr Leszek Pawłowski pracujący na Oddziale Kardiologii Inwazyjnej, Pielęgniarką Roku 2016 została Lidia Kossakowska ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Honorowe tytuły przyznano za troskliwą i profesjonalną opiekę nad pacjentami. Wyróżnienie otrzymała także Anna Porajska, zastępca kierownika Ośrodka Rehabilitacji Dziennej, „za uśmiech dla małych pacjentów”.

Medycyna na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego

UKSW nawiązał współpracę z Wojskowym Instytutem Medycznym.

Współpraca uczelni umożliwi stworzenie nowoczesnego ośrodka dydaktyczno-badawczego. Główną ideą placówki będzie kształcenie kadr medycznych wyróżniających się szczególną postawą etyczną. Absolwenci będą też przygotowani do mierzenia się ze współczesnymi wyzwaniami, jakie niesie terroryzm i konflikty o charakterze hybrydowym. List intencyjny o wsparciu idei i realizacji planu utworzenia wydziału medycznego na UKSW podpisali rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński oraz dyrektor Warszawskiego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak. Dotychczas w województwie mazowieckim medycynę można było studiować na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W 2015 r. na kierunkach medycznych studiowało ponad 9,5 tys. osób, a ukończyło je około 2,5 tys. Od 2017 r. kształcenie lekarzy rozpocznie się w kolejnych dwóch szkołach wyższych – Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu oraz Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Patron szkoły w Płońsku

Szkoła Podstawowa nr 2 w Płońsku nosi imię słynnego płońskiego lekarza i astronoma Jana Walerego Jędrzejewicza.

Patron został wybrany przez rodziców, nauczycieli, burmistrza i Radę Miasta Płońska. Jan Walery Jędrzejewicz mieszkał w Płońsku w latach 1862–1887. Jest autorem pierwszego podręcznika astronomii w języku polskim, pt. „Kosmografia”. 

pk

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum